niepłodność: klinika leczenia niepłodności, in vitro, leczenie bezpłodności - plast-med

 

Europejskie Centrum Leczenia
Niepłodności PLAST-MED

40-832 Katowice
ul. Witosa 21

Tel./ fax. (032) 352-10-40

Zapraszamy od poniedziałku do piątku
w godz. 8.00 - 20.00

Leczenie niepłodności Katowice

Przyczyny niepłodności są zazwyczaj bardzo zindywidualizowane, a to tego trzeba pamiętać, że niepłodność stanowi problem obojga partnerów. Tym samym diagnostyką muszą być objęci zarówno kobieta, jak i mężczyzna. U kobiet najczęściej mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi, z endometriozą lub z niedrożnością jajowodów. U mężczyzn problemem jest najczęściej niska jakość nasienia, dlatego standardowo wykonuje się badanie nasienia, a ponadto przyczyną mogą być uszkodzenia jąder lub niedrożność nasieniowodów. Leczenie niepłodności to zatem właściwa diagnoza przyczyn niepłodności, która opiera się o szczegółowy wywiad i wykonanie badań takich jak badanie nasienia u mężczyzn i test wrogości śluzu szyjkowego czy też test na występowanie przeciwciał antyplemnikowych u kobiet. Leczenie niepłodności może opierać się o podawanie hormonów, leczenie farmakologiczne, zabiegi inwazyjne, czy też przeprowadzenie takich procedur jak inseminacja lub in vitro. W klinice w Katowicach zapewniamy dostęp do różnych metod, tak aby działać skutecznie i zapewniać kompleksowe leczenie niepłodności.

Badanie nasienia

Badanie nasienia to podstawowe badanie w diagnostyce męskiej niepłodności, które pozwala na ocenę liczby plemników, ich jakości i aktywności według normy ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Dzięki badaniu można opisać ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczbę plemników na 1 ml nasienia, ogólną liczbę plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji (zgrupowania) plemników, budowę plemników i proporcje między nimi.

Przygotowując się do badania należy pamiętać o następujących zaleceniach:
- należy zachować 3 do 5 dniową wstrzemięźliwość seksualną,
- w okresie poprzedzającym badanie należy prowadzić higieniczny tryb życia, unikać alkoholu, papierosów, stresu, ograniczyć także wysiłek fizyczny,
- w przypadku antybiotykoterapii zalecane jest wykonanie badania po 2 tygodniach od jej zakończenia.

Inseminacja domaciczna

Inseminacja domaciczna jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu ułatwienie zapłodnienia poprzez pokonanie bariery śluzu szyjkowego. Zabieg polega na bezpośrednim umieszczeniu w jamie macicy nasienia za pomocą specjalnego katetera, wcześniej odpowiednio przygotowanego w warunkach laboratoryjnych. Wyróżnia się dużą dostępnością i stosunkowo niską ceną. Możesz w niej uczestniczyć razem z twoim partnerem, co pozwoli Wam jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie w czasie starania się o dziecko. W inseminacji wykorzystujemy nasienie partnera.

Wskazania do inseminacji domacicznej
- obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,
- nieprawidłowe parametry nasienia,
- zaburzenia ejakulacji,
- endometrioza,
- zaburzenia owulacji,
- niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia),
- nieprawidłowa budowa układu rodnego kobiety, przy zachowaniu drożnych jajowodów,
- zespół policystycznych jajników.

Skuteczność zabiegu inseminacji
Skuteczność inseminacji waha się od 10% do 25% na cykl, w zależności od parametrów nasienia, wieku kobiety i liczby dojrzałych pęcherzyków po stymulacji.
Zabieg można wykonywać w kolejnych, następujących po sobie cyklach miesięcznych. Liczba inseminacji domacicznych jest zmienna, w zależności od przypadku. Nie ma konkretnych zaleceń ani ograniczeń czasowych, jednak jedna czy dwie to za mało.

Inseminacja domaciczna - od strony kobiety
Zanim przystąpisz do zabiegu inseminacji lekarz zaleci ci terapię hormonalną oraz zleca badania dodatkowe. Następnie lekarz prowadzi monitoring cyklu by wyznaczyć najbardziej odpowiednią datę zabiegu.
Zabieg polega na wprowadzeniu plastycznej rurki do macicy przez którą wstrzykuje się płyn zawierający plemniki. Dzięki temu procesowi skraca się droga do komórki jajowej, a tym samym pominięte zostają przeszkody naturalne, przez co zwiększa się możliwość zapłodnienia. Po zabiegu pacjentka odpoczywa około 20 minut w pozycji leżącej.

Dawca nasienia - od strony mężczyzny
W dniu zabiegu mężczyzna oddaje nasienie po 3-5 dniach wstrzemięźliwości seksualnej, które następnie po przygotowaniu i wyselekcjonowaniu najlepszych plemników zostaje podane do jamy macicy. Proces obróbki nasienia trwa od 40 min. do 1 godziny.

Zapraszamy na wizytę w Europejskim Centrum Leczenia Niepłodności PLAST-MED - Katowice.
Projektowanie stron: Investmag